6η Αγωνιστική: ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 2-3 (Photos - Video)

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη για το τμήμα βόλεϊ, που κέρδισε τον Αίαντα Ευόσμου με 2-3 σετ.

Η ομάδα μας έκανε πολύ μεγάλη ανατροπή, καθώς έχανε με 2-0 σετ, ισοφάρισε σε 2-2 και ενώ ήταν πίσω στο σκορ στο τάι μπρέικ με 14-10, κατάφερε με ένα σερί 0-6 να πάρει τη νίκη.

Ο Αίαντας Ευόσμου έφθασε πολλές φορές κοντά στη νίκη, είχε 4 ματς μπολ στο πέμπτο σετ, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη πρώτη φετινή του νίκη και έμεινε στη τελευταία θέση της βαθμολογίας με έναν κερδισμένο βαθμό.

Οι παίκτριες μας δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι και με τα σερβίς της αρχηγού Στεφανίας Μπέμπη έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή στο τάι μπρέικ. Η Ελισάβετ Παπαδέδε με μπλοκ μείωσε σε 14-12, η Στεφανία Μπέμπη με άσσο έκανε το 14-13 και με λάθος του Αίαντα ήρθε η ισοφάριση (14-14). Η Δήμητρα Μερκούρη έβαλε μπροστά την ομάδα μας με 14-15 και με μπλοκ της Μαρκέλλας Παπαγεωργίου, διαμορφώθηκε το τελικό 14-16.

Για την ομάδα μας, η Μαρκέλλα Παπαγεωργίου είχε 18 πόντους με το εντυπωσιακό 70% στην επίθεση (14/20 τελειωμένες) και η Βασιλική Χατζηκωνσταντά πρόσθεσε άλλους 12.

Γιώργος Ρούσης: «Ήταν παράξενο παιχνίδι. Θα μπορούσαμε και εμείς να νικήσουμε με 3-1 σετ αν είχαμε πάρει το δεύτερο που είχαμε προηγηθεί, ενώ θα μπορούσαμε να χάσουμε μετά το 2-0 που βρεθήκαμε πίσω. Στο βόλεϊ όλα όμως γίνονται. Πρέπει να πιστεύουμε κάθε φορά όπως κάναμε σήμερα, έτσι ώστε να γίνονται αυτές οι ανατροπές. Είναι ακόμα πάρα πολύ νωρίς, ακόμα βρίσκουν οι ομάδες τα πατήματά τους και δεν έχουν παίξει όλοι με όλους. Εμείς δεν ξέρουμε ακόμα που βρισκόμαστε, γιατί δεν είχαμε και το πιο εύκολο πρόγραμμα. Το καλό είναι ότι στα παιχνίδια με αντιπάλους στα μέτρα μας, παίρνουμε βαθμούς».

Τα σετ: 25-11, 25-23, 18-25, 20-25, 14-16.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 8 (6/23 επ., 2 άσσοι, 46% υπ.), Καλαγασίδου 1 (1 άσσος), Καλαπόδα 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Μπουρκ 20 (17/40 επ., 3 μπλοκ), Ρόμπερτς 17 (13/37 επ., 4 άσσοι, 56% υπ.), Χαμαλίδου 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 41% υπ.), Αργυρίου 5 (4/13 επ., 1 άσσος, 33% υπ.), Γιορανίδη 1 (1 μπλοκ), Πλουμή 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Πεγκλίδη, Γκόλτσιου.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Μερκούρη 5 (1/7 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέμπη 4 (2/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαγεωργίου 18 (14/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαδέδε 9 (7/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ.), Σάντε 8 (2/10 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χατζηκωνσταντά 12 (8/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ.) / Μανιατογιάννη (λ, 54% υπ.), Βασιλαντωνάκη 5 (3/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιχελάκου.