17α Τσίτεια (Photos)

17α Τσίτεια (Photos)

Στα 17α Τσίτεια που διοργάνώσε το τριήμερο 10-12 Μαΐου ο γειτονικός μας σύλλογος ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων στο Ιλίσιο κολυμβητήριο, έλαβε μέρος, όπως κάθε χρόνο, η αγωνιστική και η προαγωνιστική ομάδα μας.

Από αυτούς τους αγώνες απουσίασε η Ζαχαρούλα Καλογερή, η οποία εκπροσώπησε την χώρα μας στους Βαλκανικούς Αγώνες Εφήβων-Νεανίδων στην Καβάλα.

1η Ημέρα
Με την κατάκτηση τριών μεταλλίων και την επίτευξη ενός ακόμα ορίου κύλησε για την αγωνιστική μας ομάδα η πρώτη μέρα των 17ων Τσιτείων.

Η παγκορασίδα Β' Ανθούλα Γεωργιώτη κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 100μ πρόσθιο με νέο ατομικό ρεκόρ 1:23.39 (5η η Ζέτα Κορωναίου με 1:26.79), ενώ η νεάνιδα Σοφία Ικαρίου ήταν επίσης 2η στα 200μ ελεύθερο με νέα ατομική επίδοση, 2:22.40, χάνοντας το όριο για το πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας της για 40 εκατοστά. Το χάλκινο μετάλλιο, βελτιώνοντας τον εαυτό της, κέρδισε στα 200μ ύπτιο παγκορασίδων Β' η Μαρία Ψύμαρνου με χρόνο 2:40.57. Στο ίδιο αγώνισμα η Μαρίνα Στάθη ήταν 6η με 2:45.98 και έπιασε άνετα άλλο ένα όριο, το πέμπτο για την ίδια, για το πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας.

Νέα ατομική επίδοση στα 50μ πεταλούδα παγκορασίδων Β' και για την Χριστίνα Σταθοπούλου (7η με 36.17), αλλά και την Αγγελική Ζακάκη (ΣΚ Ροή) που γυμνάζεται με τον Γιώργο Καλλή στο Ιλίσιο. Η Ζακάκη ήταν 6η με 35.90 και έπιασε κι αυτή το όριο για το πανελλήνιο πρωτάθλημα που θα γίνει τον Ιούλιο στον Βόλο.

Πάρα πολύ κοντά στο ρεκόρ του βρέθηκε ο Αλέξανδρος Φλωράκης που ήταν 6ος στα 100μ πρόσθιο παίδων με 1:13.44.

Η κορασίδα Σοφία Κανάκη ήταν 30η στα 50μ πεταλούδα με 35.65 και 8η στα 200μ ύπτιο με 2:53.86. Τέλος, ο Γιώργος Μαυροδήμος του Ολυμπιακού, που κι αυτός γυμνάζεται με την ομάδα του Ηλυσιακού, ήταν 5ος στα 200μ ελεύθερο εφήβων με 2:08.17.


2η Ημέρα
Στην δεύτερη μέρα των 17ων Τσιτείων, την κορυφαία επίδοση στην Ελλάδα με χρόνο 2:38.73 στα 200μ ελεύθερο για την κατηγορία 10 ετών, πέτυχε η κολυμβήτρια του Ηλυσιακού Νεφέλη Βενετσάνου.

Τα μικρά μας δελφίνια πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στην πρεμιέρα τους στους αγώνες, με πάρα πολλά ατομικά ρεκόρ και συνολικά έξι μετάλλια: 1 χρυσό, 2 αργυρά και 3 χάλκινα, συν ένα ακόμα χρυσό από τη 10χρονη Δήμητρα Ζακάκη του ΣΚ Ροή στα 50μ πρόσθιο (46.69), που γυμνάζεται φέτος με τον προπονητή μας Γιάννη Συρμπόπουλο στο Ιλίσιο.

Πλην της Βενετσάνου, στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν ακόμα: ο Παναγιώτης Στάθης στα 50μ ελεύθερο 10 ετών (2ος - 38.39), η ομάδα 4x50 ελεύθερο mix 9-10 ετών με τους Παναγιώτη Στάθη, Ροζάννα Κορωναίου, Αβραάμ Μαραϊδώνη και Ροδάνθη Γεωργιώτη (2οι - 2:43.24), ο Αβραάμ Μαραϊδώνης στα 50μ ελεύθερο 9 ετών (3ος - 38.84), η Μαρίζα Πλακετά στα 50μ πρόσθιο 10 ετών (3η - 48.61) και ο Παναγιώτης Σταθόπουλος στα 100μ ύπτιο 10 ετών (3ος - 1:31.86).

Η κατάταξη των υπόλοιπων παιδιών:

12 ΕΤΩΝ
50μ Ελεύθερο
9η Σταύρου Γεωργία 37.98 (ρεκόρ)

100μ Ύπτιο
10η Ροντογιάννη Μαρίζα 1:34.96

200 Ελεύθερο
8η Ροντογιάννη Άννα 2:54.33

200μ Πρόσθιο
4η Σταύρου Γεωργία 3:29.77 (ρεκόρ)

11-12 ΕΤΩΝ
4x50μ Ελεύθερο mix
7οι Γεωργία Σταύρου, Δημήτρης Καρτελιάς, Διονύσης Σταύρου, Άννα Ροντογιάννη 2:41.43

11 ΕΤΩΝ
50μ Ελεύθερο
10η Τσιλογιάννη Μαρίνα 40.16 (ρεκόρ)
7ος Κουλουμπούρος Ηλίας 37.00 (ρεκόρ)

50μ Πρόσθιο
17η Τσιλογιάννη Μαρίνα 58.63 (ρεκόρ)
11ος Σταύρου Διονύσης 52.64
12ος Καρτελιάς Δημήτρης 53.05 (ρεκόρ)
ΑΚΥΡΟΣ Γιώργος Αδάμος

100μ Ύπτιο
6η Ξυδά Στελλίνα 1:36.58 (ρεκόρ)

200 Ελεύθερο
9ος Τσιλογιάννης Στάθης 3:14.56

10 ΕΤΩΝ
50μ Ελεύθερο
5η Γεωργιώτη Ροδάνθη 37.07 (ρεκόρ)

50μ Πρόσθιο
10η Γκόρο Άρτεμις 1:00.17 (ρεκόρ)
9ος Κουτσογιάννης Κωνσταντίνος 56.10 (ρεκόρ)

9 ΕΤΩΝ
50μ Πρόσθιο
8η Κορωναίου Ροζάννα 1:09.79

Κορυφαία όλων, η Κωνσταντίνα Περιβόλα, νικήτρια στα 50μ ελεύθερο νεανίδων με 27.46, χρόνος καλύτερος κατά 27 εκατοστά από το προηγούμενο ρεκόρ της. Στο πρώτο σκαλί του βάθρου στα 100μ ύπτιο με νέο ατομικό ρεκόρ, 1:15.26, ανέβηκε και η παγκορασίδα Β' Μαρία Ψύμαρνου, ενώ η συνομήλικη της, Ανθούλα Γεωργιώτη, ήταν 3η στα 50μ πρόσθιο με 38.88, επίσης νέα ατομική επίδοση.

Πρώτος τερμάτισε στα 50μ ελεύθερο εφήβων με 24.35 και ο Ηλίας Παλαιολόγος του Ολυμπιακού στην επιστροφή του έπειτα από τραυματισμό. Ο Ηλίας, που γυμνάζεται με τον Γιώργο Καλλή στο Ιλίσιο, κολύμπησε δίπλα στο μεγάλο Έλληνα κολυμβητή, τον δευτεραθλητή Ευρώπης Κριστιάν Γκολομέεφ, ο οποίος κέρδισε με το εντυπωσιακό 21.98.

Η Σοφία Ικαρίου ήταν 4η στα 50μ ελεύθερο νεανίδων με 29.80 και ο Τάκης Καπλάνης 7ος στο ίδιο αγώνισμα στην κατηγορία ανδρών με 26.73 (ατομικό ρεκόρ). Σε δύο αγωνίσματα, 50μ και 200μ πρόσθιο παίδων «έπεσε» ο Αλέξανδρος Φλωράκης και ήταν 12ος στο πρώτο με 34.24 και 10ος στο δεύτερο με 2:39.61. Ομοίως και η Μαρίνα Ζέρβα που ήταν 16η στα 50μ πρόσθιο κορασίδων με 41.94 και 35η στα 50μ ελεύθερο με 32.63.

Στα 50μ ελεύθερο παγκορασίδων Β', η Χριστίνα Σταθοπούλου ήταν 11η με 32.81 και η Αγγελική Ζακάκη (ΣΚ Ροή) 12η με 32.83, χρόνος κατά 0.67 δευτ. καλύτερος από το προηγούμενο ρεκόρ της. Η Άννα Καμπουράκη ήταν 21η στα 100μ ύπτιο κορασίδων με 1:20.31 και ο Χριστόφορος Θεοφάνους 17ος στα 400μ ελεύθερο με 5:40.35, βελτιώνοντας κατά 7" την καλύτερή του επίδοση. Στο ίδιο αγώνισμα στους εφήβους, ο Γιάννης Μαυροδήμος του Ολυμπιακού, που προπονείται με την ομάδα του Ηλυσιακού, ήταν 4ος με 4:27.13.

Η Μαρίζα Πλακετά πέτυχε με 38.18 στα 50μ ύπτιο τη δεύτερη καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα για την ηλικία των 10 ετών, χρόνος καλύτερος από το όριο των παγκορασίδων Β'! Λίγο αργότερα, η επίσης 10χρονη Ζακάκη κέρδισε στα 100μ πρόσθιο με 1:42.32 και οι συνομήλικές της Νεφέλη Βενετσάνου και Ροδάνθη Γεωργιώτη, έκαναν το 1-2 στα 200μ μικτή με 3:06.35 (5η επίδοση στη χώρα) και 3:15.38 αντίστοιχα. Στα αγόρια 10 ετών, ο Παναγιώτης Σταθόπουλος επικράτησε στα 50μ πεταλούδα με 39.48 και ο Παναγιώτης Στάθης ήταν 2ος με στα 100μ πρόσθιο με 1:48.38.

Στο βάθρο ανέβηκαν ακόμα η Θάλεια Κανάκη που ήταν 3η στα 50μ πεταλούδα 12 ετών με 36.66, επίδοση που δίνει εισιτήριο σε παγκορασίδες Α' για το πανελλήνιο πρωτάθλημα τη κατηγορίας τους, ο Αβραάμ Μαραϊδώνης, 2ος στο ίδιο αγώνισμα στα αγόρια ηλικίας 9 ετών με 45.50 και η ομάδα 4x50μ μικτή mix 9-10 ετών με τους Μαραϊδώνη, Κορωναίου, Βενετσάνου και Σταθόπουλο που τερμάτισε δεύτερη με 3:07.09.

Όλοι όσοι ανέβηκαν στο βάθρο σημείωσαν νέα ατομικά ρεκόρ.

Τα αποτελέσματα των υπόλοιπων παιδιών:

12 ΕΤΩΝ
50μ Πεταλούδα
7η Ροντογιάννη Άννα 42.28 (ρεκόρ)
9η Ροντογιάννη Μαρίζα 43.73 (ρεκόρ)

100μ Πρόσθιο
5η Σταύρου Γεωργία 1:39.81 (ρεκόρ)
6η Ροντογιάννη Άννα 1:42.81 (ρεκόρ)
7η Ροντογιάννη Μαρίζα 1:48.54 (ρεκόρ)

100μ Ελεύθερο
6η Κανάκη Θάλεια 1:13.17 (ρεκόρ)

11-12 ΕΤΩΝ
4x50μ Μικτή mix
7οι Ροντογιάννη Μαρίζα, Καρτελιάς Δημήτρης, Κανάκη Θάλεια, Τσιλογιάννης Στάθης 2:52.65

11 ΕΤΩΝ
50μ Ύπτιο
6η Ξυδά Στελλίνα 42.75 (ρεκόρ)
16ος Σταύρου Διονύσης 52.24 (ρεκόρ)

100μ Πρόσθιο
6η Ξυδά Στελλίνα 1:55.00 (ρεκόρ)
4ος Κουλουμπούρος Ηλίας 1:45.41 (ρεκόρ)
7ος Καρτελιάς Δημήτρης 1:53.70 (ρεκόρ)
9ος Σταύρου Διονύσης 1:57.09
11ος Τσιλογιάννης Στάθης 2:02.41

100μ Ελεύθερο
7η Τσιλογιάννη Μαρίνα 1:31.70

10 ΕΤΩΝ
50μ Ύπτιο
13η Γκόρο Άρτεμις 54.54 (ρεκόρ)

100μ Ελεύθερο
6ος Κουτσογιάννης Κωνσταντίνος 1:30.18 (ρεκόρ)

9 ΕΤΩΝ
50μ Ύπτιο
11η Κορωναίου Ροζάννα 56.16 (ρεκόρ)


3η Ημέρα
Η Κωνσταντίνα Περιβόλα ήταν και πάλι η πρωταγωνίστρια της ομάδας του Ηλυσιακού στην τρίτη και τελευταία μέρα των 17ων Τσιτείων και παρά τις ενοχλήσεις στον ώμο της, πέτυχε άλλο ένα ατομικό ρεκόρ, αυτή τη φορά στα 200μ μικτή τερματίζοντας 2η πίσω από τη Νικολέτα Παυλοπούλου με χρόνο 2:28.05.

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε και ο Τάκης Καπλάνης στα 50μ ύπτιο ανδρών με 29.04, χρόνος πολύ κοντά στο ατομικό του ρεκόρ που είναι 28.92.

Το όριο για τα πρωταθλήματα παγκορασίδων Β' έπιασε στα 50μ ύπτιο η Μαρίνα Στάθη με 36.99 (6η), καθώς και η Ζέτα Κορωναίου με την Μαρία Ψύμαρνου στα 200μ μικτή με 2:53.55 (10η) και 2:55.74 (11η) αντίστοιχα.

Στην πρώτη οχτάδα βρέθηκαν ακόμα η Ανθούλα Γεωργιώτη στα 100μ ελεύθερο παγκορασίδων Β΄(8η με 1:09.20) και η Σοφία Ικαρίου στην ίδια απόσταση στις νεάνιδες (5η με 1:05.31).

Συμμετείχαν ακόμα από το γκρουπ του προπονητή μας Γιώργου Καλλή:

50μ Ύπτιο Κορασίδων
21η Καμπουράκη Άννα 37.44
23η Κανάκη Σοφία 37.76

50μ Ύπτιο Παμπαίδων Β'
18ος Ζαφείρης Χρήστος 47.88

100μ Ελεύθερο Κορασίδων
43η Ζέρβα Μαρίνα 1:12.57

100μ Ελεύθερο Παγκορασίδων Β'
14η Σταθοπούλου Χριστίνα 1:11.10
16η Ζακάκη Αγγελική (ΣΚ Ροή) 1:11.84

100μ Ελεύθερο Εφήβων
10ος Μαυροδήμος Γιάννης 1:00.24

100μ Ελεύθερο Παμπαίδων Β'
34ος Ζαφείρης Χρήστος 1:26.27

400μ Ελεύθερο Παγκορασίδων Β'
11η Στάθη Μαρίνα 5:28.70