17η Αγωνιστική: ΝΕΟ ΛΗΞΟΥΡΙΟ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 79-58

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μπάσκετ στο ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο το Ληξούρι και ηττήθηκε με σκορ 79-58.

Η ομάδα μας, που ταξίδεψε στην Κεφαλονιά χωρίς τον Φώτση, έμεινε από την αρχή του αγώνα πίσω στο σκορ, με τον ΝΕΟΛ να παίρνει μία διαφορά ασφαλείας και να φτάσει στο ημίχρονο να προηγείται με 13 πόντους (44-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η κατάσταση όχι μόνο δεν άλλαξε για την ομάδα μας, αλλά οι γηπεδούχοι διεύρυναν ακόμη περισσότερο την διαφορά και με πρωτεργάτη τον Πολίτη, που σκόραρε 35 πόντους με 6 εύστοχα τρίποντα, η ομάδα από το Ληξούρι έφτασε στο τελικό 79-58.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Παντζούρης με 14 πόντους, ενώ βοήθησαν Γραμματίκας και Κοτσόπουλος που πέτυχαν από 11.

Τα δεκαλεπτα: 26-10, 44-31, 56-53, 79-58.

ΝΕΟ ΛΗΞΟΥΡΙΟ (Τζουγανάτος): Αντωνάτος Γ. 16 (1), Ιωάννου 8 (2), Αντωνάτος Η., Τρυφωνόπουλος 2, Ρεκουνιώτης 8, Πολίτης 35 (6), Θεοδωράκος 10 (3), Λαμπρόπουλος, Πορτελάνος.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Καυκής, Λιτόπουλος): Γραμματίκας 11 (2), Κελαϊδής 5, Μπινιάκου 4, Κοτσόπουλος 11, Πλευράκης, Οουντίτζο 1, Πατσαντζόπουλος, Ταταράκης 2, Μπάζιος, Ετζιάκα 10, Παντζούρης 14 (1).