Τελικός Play Off: ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 55-51 (Photos - Video)

Ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας, επικράτησε της ομάδας μας με σκορ 55-51, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό. Έτσι με σκορ 3-2 στη σειρά των τελικών της Α' ΕΣΚΑ, θα ακολουθήσει το Αιγάλεω στην Γ' Εθνική, παίρνοντας το 2ο εισιτήριο για την άνοδο.

Η ομάδα του Ιωνικού μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, παίρνοντας προβάδισμα 9 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (17-8).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στους παίκτες μας, οι οποίοι έτρεξαν επιμέρους 12-19 μέχρι την ανάπαυλα, για να μειώσουν στο καλάθι (29-27).

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες από την περιφέρεια. Η ομάδα μας ωστόσο, κατάφερε να ελέγξει τα ριμπάουντ, ενώ στην επίθεση πήρε αρκετές λύσεις από τον Φώτση μέσα από την ρακέτα. Αυτό είχα σαν αποτέλεσμα να παραμείνει κοντά και να μην αφήσει τον Ιωνικό να ξεφύγει, με το σκορ να είναι 37-36 στο 30'.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα (43-42, 36'). Ένα τρίποντο του Γρύλλη ξεκόλλησε τον Ιωνικό, ο οποίος λίγο αργότερα έκοψε εντυπωσιακά τον Βαρσάμο με το σκορ στο 47-44 στο 38'. Ο Μουμπάρακ ανέλαβε δράση και με μεγάλο τρίποντο 50 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, έδωσε αέρα 4 πόντων για την ομάδα του. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι δύο ομάδες πήγαν στις βολές. Η ομάδα μας είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά με το σκορ στο 54-51, η διαιτητής Τσαρούχα, μας καταλόγισε λανθασμένα μπρος πίσω στα 2", με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να πάρει τη νίκη και την άνοδο.

Περίπου 100 φίλαθλοι της ομάδας μας, ήταν στο κλειστό γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 29-27, 37-36, 55-51.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (Χατζηπανηγύρης, Κόντος): Γραμματίκας 6, Αρχος 4 (1), Φωτητζόγλου 10 (1), Γρύλλης 10 (1), Μουμπάρακ 15 (3), Κουμουνδούρος, Κοντοζόπουλος, Τσουβελεκάκης, Στυλιανός, Χριστόδουλος 10.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Θωμόπουλος, Τσικίνας): Χανιώτης Α. 2, Αγγελόπουλος, Φώτσης 17 (2), Βαρσάμος 8 (1), Κούργιας, Πλακογιαννάκης 2, Αντωνόπουλος 11, Χανιώτης Δ., Τσιαμπάς, Τρίχας 4, Τσούπρος, Ζευκιλής 7 (1).