5η Αγωνιστική: ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 2-1 (Video)

Μεγάλη νίκη για την ομάδα μας, με αντίπαλο τον μέχρι χθες πρώτο της βαθμολογίας Αιολικό, με 2-1.

Στο 6' η ομάδα της Μυτιλήνης έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Μιχελής απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λαμπράκη. Στο 9' ωστόσο, στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψη της ομάδας μας στα καρέ του Ζαχαρή, οι παίκτες μας άνοιξαν το σκορ, όταν ο Μπουσινάκης σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Τσίτσαρης με δύσκολη κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα του Αιολικού για το 1-0.

Στο 16' ο Κρητικός με προσωπική του επέλαση από τα αριστερά, σέντραρε στην καρδιά της περιοχής, αλλά το σουτ του Διαμαντίδη κόντραρε στα σώματα. Η ομάδα μας απάντησε με σουτ του Μάλτσι που έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Ζαχαρή στο 20', ενώ στο 36' το φάουλ του Μαλτσι πέρασε λίγο άουτ.

Στο 48ο λεπτό, οι Μυτιληνιοί βρέθηκαν στην επίθεση με τον Κατσίκη να κλέβει την μπάλα, πασάροντας στον Τιάγκο Λαρανζέιρα, τη σέντρα του οποίου στην καρδιά της περιοχής αξιοποίησε με εκπληκτική κεφαλιά ο Θ. Ποτουρίδης, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 60ο λεπτό ο διαιτητής καταλόγησε ανύπαρκτο πέναλτι στον Αιολικό, το οποίο εκτέλεσε ο Λαμπράκης, με τον Μιχελή να αποκρούει κρατώντας το 1-1 και να ανεβάζει την ψυχολογία των συμπαικτών του.

Στο 70ο λεπτό, ο Κρεββατάς συνδιάστηκε άψογα με τον Τσίτσαρη και εκείνος με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ζαχαρή για το 2-1.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Παπασπύρου): Μιχελής, Μέξης, Ρόπας (65' Παπαδημητρίου), Πιπίνης, Μουσταφίδης, Ντούνης (90' Μπάτσι), Λαμπρόπουλος, Μπουσινάκης (67' Ρενάτο), Κρεββατάς, Μάλτσι (80' Γκέζος), Τσίτσαρης.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στύλος): Ζαχαρής, Τσουβαλτσίδης, Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Βουτσιώτης (65' Βεζιρτζόγλου), Διαμαντίδης, Θ. Ποτουρίδης, Τιάγκο Λαρανζέιρα, Λαμπράκης (83' Αδαμόπουλος).