8η Αγωνιστική: ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 1-2 (Video)

Δυστυχώς, η ομάδα μας δεν τα κατάφερε απέναντι στον Εργοτέλη και ηττήθηκε με 1-2, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, αφού οι Κρητικοί κατόρθωσαν να λυγίσουν την αντίσαταση των παικτών μας, που παρουσίασαν ένα μαχητικότατο σύνολο και πάλεψαν στα ίσια για το θετικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα μας έχει έντονα παράπονα προς τον διαιτητή Κουλούδη, για τον χρόνο των καθυστερήσεων, αφού κράτησε 6 λεπτά χωρίς κανέναν απολύτως λόγο.

Στο πρώτο ημίχρονο, έγινε ένα σχετικά ισορροπημένο παιχνίδι, με ελαφρά υπεροχή από τους φιλοξενούμενους, που όμως δεν μπορούσαν να απειλήσουν με καλές προϋποθέσεις. Παρ' όλα αυτά, σε μία από τις ελάχιστες καλές φάσεις που δημιούργησαν, πήραν το προβάδισμα, όταν στο 25' ο Πόι σέντραρε και ο Κατσικοκέρης με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες μας πήραν μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν να μεταφέρουν το παιχνίδι στην περιοχή του Εργοτέλη. Έτσι, ισοφαρίσαμε στο 78', με τον Ιωάννου. Ο Μέξης έβγαλε πολύ καλή σέντρα και ο Ιωάννου με εκπληκτικό άλμα και ασύλληπτη κεφαλιά στη δεξιά γωνία του Στεφανάκου έφερε το ματς στα ίσια, ξεσηκώνοντας το γήπεδο.

Στο 94' ο Λεάλ εκτέλεσε φάουλ στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Κοντοπίδης απέκρουσε σε κόρνερ το κοντινό σουτ του Καϊμακαμούδη. Τελικά, η ψυχρολουσία για την ομάδα μας ήρθε με λίγα δευτερόλεπτα μετά, αφού με την εκτέλεση του κόρνερ από τον Πόι, ο Τσουμάγκας βρέθηκε ακάλυπτος στο δεύτερο δοκάρι μετά από πρώτη κεφαλιά συμπαίκτη του και με κοντινή προβολή, έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας για το 1-2.

Ηλυσιακός (Αλέκος Ρίζος): Κοντοπίδης, Μέξης, Ρόππας, Πιπίνης, Κωνσταντόπουλος, Σαμιώτης, Τσινιάς (46' Στρίγγας), Κούντου, Ιωάννου, Βουτσιώτης (54' Θαναηλάκης), Μάλτσι (87' Παϊκόπουλος)

Εργοτέλης (Νίκος Ουσταμπασίδης): Στεφανάκος, Καρράς (83' Καϊμακαμούδης), Τσουμάγκας, Τζανής, Δημήτρης, Ρουσάκης, Πόι, Μισέλ, Κατσικοκέρης (73' Βογιατζής), Λεάλ, Καλέ (57' Κοιλιάρας).