11η Αγωνιστική: ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 10-9 (Video)

Μεγάλη νίκη με χρυσό σκόρερ τον Παναγιώτη Γούση 6" πριν το τέλος του αγώνα, πήρε η ομάδα μας, που την βάζει σε τροχιά play off, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, με σκορ 10-9.

Η ομάδα μας, έφτασε στη νίκη με μεγάλη ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με 6-9 στα μισά της τρίτης περιόδου, όμως χάρη σε ένα σερί 4-0 και με τρία γκολ στα τελευταία τρία λεπτά, έφτασε στη νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα μας να σκοράρει στην πρώτη της επίθεση, με δύσκολο σουτ του Τούμπουρου, όμως ο Παναθηναϊκός όχι μόνο ισοφάρισε με τον Χατζηστεφάνου με πέναλτι, αλλά προηγήθηκε με ωραίο γκολ του Παπαδημητρίου από φουνταριστό. Η ομάδα μας ισοφάρισε με το ομορφότερο γκολ του αγώνα, σχεδόν από το κόρνερ, με το Χριστοφίδη να βρίσκει εκτός θέσης τον Παρασκευόπουλο και να σουτάρει σκαστά στον ουρανό των διχτύων. Όμως, ένα σερί 0-2 για τον Παναθηναϊκό μέχρι τη λήξη της περιόδου με γκολ των Αναστασιάδη και Χατζηστεφάνου, έφερε το παιχνίδι στο 2-4.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «πράσινοι» κατάφεραν να φτάσουν δύο φορές σε διαφορές τριών γκολ (2-5 και 4-7) με την ομάδα μας να μειώνει στο γκολ (4-5) και το ημίχρονο να κλείνει στο 5-7.

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες μας μείωσαν με γκολ του Κωνσταντόπουλου με πέναλτι, όμως δύο γκολ των Αναστασιάδη και Παπαδημητρίου έφεραν το παιχνίδι στα τρία γκολ, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να χάνουν ευκαιρία στον παραπάνω να την αυξήσουν στα τέσσερα. Η ομάδα μας μείωσε σε 7-9 με τέρμα του Κωνσταντόπουλου, 3:30 πριν το τέλος της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, βγάζοντας δύο άμυνες σε παίκτη λιγότερο, όμως η ομάδα μας δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Οι παίκτες μας μείωσαν με τον Τασσόπουλο στον παραπάνω, έπειτα από ασίστ του Λάππα, ενώ έχασαν μεγάλη ευκαιρία σε κόντρα, με τον Κανελλόπουλο να κλέβει την μπάλα τελευταία στιγμή από τον Λάππα. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να σκοράρει στην επόμενή του επίθεση και ο Βορριάς πέτυχε γκολ με τρομερό σκαστό σουτ από θέση 3. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πήρε τάιμ άουτ, οι διαιτητές χρέωσαν με επιθετικό φάουλ τον φουνταριστό του και ο Γούσης, από ασίστ του Λάππα, νίκησε τον Παρασκευόπουλο στην κόντρα, για το τελικό 10-9 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 3-3, 2-2, 3-0.

Ηλυσιακός (Γιάννης Σταύρου): Τρελλόπουλος, Χριστοφίδης 2, Μαλλιαρός, Βορριάς 1, Λάππας 1, Κωνσταντόπουλος 2, Γούσης 2, Φαφαλιός, Τασσόπουλος 1, Τούμπουρος 1, Ξυλάς, Μενής, Γκιτσάκης, Γρηγορόπουλος.

Παναθηναϊκός (Κώστας Πασλής): Παρασκευόπουλος, Αναστασιάδης 2, Παπαδημητρίου 2, Μπαλτανίδης, Χατζηστεφάνου 2, Φλωρόπουλος, Βυθούλκας Κ., Κανελλόπουλος, Βυθούλκας Α., Λύκαρης 1, Ορφανός, Γκαράνης 2, Κούτουφας, Μαλισιόβας, Ταπίνης.