14η Αγωνιστική (Τελευταία): ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 6-9

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η ομάδα μας στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και μάλιστα με μεγάλη ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με 6-3 δέκα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, όμως με ένα σερί 6-0, κατάφερε να πάρει την νίκη με 6-9.

Οι δύο ομάδες έχασαν τις πρώτες επιθέσεις τους με παίκτη παραπάνω, με τον Χριστοφίδη να ανοίγει το σκορ για την ομάδα μας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Ξυλάς και στη συνέχεια ο Λάππας έκανε το 0-2. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με σουτ του Φλώρου και ισοφάρισαν πριν την λήξη της πρώτης περιόδου με τον Δημήτρη Κοντονή.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Τασσόπουλο να κλέβει την μπάλα σε παραπάνω παίκτη του ΓΣΗ, αποσοβώντας σχεδόν βέβαιο γκολ. Όμως, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε αυτό το διάστημα και πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με τέρμα του Δραγώνα. Ο Χριστοφίδης απάντησε για την ομάδα μας, με το ωραιότερο γκολ της αναμέτρησης, με ξαφνικό σουτ, όμως ο Φλώρος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα της Ηλιούπολης και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματα της διαφοράς, με τέρμα του Αναστάσιου Κοντονή.

Το τρίτο οκτάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τον ΓΣ Ηλιούπολης με τον Γεωργιάδη να σκοράρει. Η ομάδα μας δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, όμως ένα ξαφνικό γκολ (6-4) του Λάππα στη λήξη του χρόνου μιας κακής επίθεσης, με 1:56 να απομένει για τη λήξη της τρίτης περιόδου, άλλαξε τις ισορροπίες. Στη συνέχεια οι παίκτες μας ανέβασαν την απόδοση τους και με τέρμα του Χριστοφίδη μείωσαν στο γκολ (6-5), πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το άγχος κατέβαλε τους παίκτες του ΓΣΗ, που στη συνέχεια είχαν κακές επιλογές στην επίθεση. Δύο γκολ των Γκιτσάκη και Παλιού σε κόντρα επίθεση, έβαλαν μπροστά την ομάδα μας, που στη συνέχεια παίζοντας με αυτοπεποίθηση και με το χρονόμετρο, έφτασε σε ακόμα δύο γκολ με τους Τασσόπουλο και Τούμπουρο, πραγματοποιώντας την ολική ανατροπή.

Μετά και από αυτή τη νίκη, η ομάδα μας κατέκτησε την 2η θέση στον όμιλο της με 29 βαθμούς, στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και θα αγωνιστεί στα playoff ανόδου στην Α1.

Συγχαρητήρια στον προπονητή μας Γιάννη Σταύρου και στους αθλητές μας για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης και την είσοδο στα playoff ανόδου.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-1, 1-2, 0-4.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Χρήστος Γιαζιτζόγλου): Κατσινούλας, Φλώρος Αν. 2, Κοντονής Δ. 1, Γεωργιάδης 1, Δραγώνας Ε. 1, Γκιουρτζίδης, Βυθούλκας Κ., Μπενέας, Τσαντές, Σκληρός, Κοντονής Αν. 1, Ποταμιάνος, Πιτούλης, Τσελέντης, Μπραζιτίκος.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σταύρου): Τρελλόπουλος, Χριστοφίδης 3, Χάλαρης Ι., Μπεκές, Χάλαρης Μ., Λάππας 2, Παλιός 1, Κρανιάς, Τούμπουρος 1, Τασσόπουλος 1, Στραβάκος, Ξυλάς, Μπελιάς, Γκιτσάκης 1.