1η Αγωνιστική: ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 26-25 (Photos)

Μεγάλη νίκη για την ομάδα μας με αντίπαλο τον Ποσειδώνα Λουτρακίου στην πρεμιέρα της Α2 κατηγορίας, με σκορ 26-25.

Η ομάδα μας έκανε δυναμικό ξεκίνημα στον πρώτο αγώνα της περιόδου και πήγε κόντρα στα προγνωστικά, αφού το Λουτράκι ήταν το φαβορί της αναμέτρησης καθώς είναι μία πολύ καλή και έμπειρη ομάδα, που πέρσι τερμάτισε στην 4η θέση της Α2.

Οι παίκτες μας μπήκαν πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο και με όπλο την πολύ καλή άμυνα, κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 10 γκολ διαφορά (15-5) στο 28', με το ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 15-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μας συνέχισε να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ, με το Λουτράκι όμως, παίζοντας με την εμπειρία του, να καταφέρνει να μειώσει την διαφορά.

Δίκαιη η νίκη της ομάδας μας, αφού βρέθηκε μπροστά στο σκορ από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα και δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα του Λουτρακίου να προηγηθεί.

Το τμήμα χάντμπολ θέλει να ευχαριστήσει τον κόσμο του Ηλυσιακού που βρέθηκε στο γήπεδο και βοήθησε την ομάδα μας να φτάσει στη νίκη.

Δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα έκαναν ο προπονητής μας, Ναπολέων Κρεμόνας και οι αθλητές μας, Δημήτρης Μπανιάς και Βασίλης Κολιούλης.

Ναπολέων Κρεμόνας: "Θέλω να είμαι ειλικρινής. Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη που δεν είχαμε υπολογίσει, απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, μία επιτυχία εκτός προγράμματος. Η ομάδα μας είναι μίγμα παλιών και νέων παικτών και στόχος συνεχίζει να είναι η παραμονή στην κατηγορία. Η άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, σε συνδυασμό με την κόντρα επίθεση, μας έδωσε προβάδισμα ακόμα και 10 τερμάτων. Κάναμε στο πρώτο μέρος ότι είχαμε πεί και δουλέψει στην προπόνηση. Παίξαμε καλά στον αιφνιδιασμό, όμως στο δεύτερο μέρος κάναμε αρκετά λάθη σε στημένες επιθέσεις. Μας λείπει η εμπειρία και αυτό λίγο έλειψε να μας κοστίσει, καθώς δεν διαχειρισθήκαμε όπως θα έπρεπε το προβάδισμα μας, δίχως καθαρό μυαλό και καλές επιλογές. Αξίζαμε ωστόσο την επιτυχία. Θέλουμε να αλλάξουμε νοοτροπία, ξεκινώντας από την προπόνηση και να παίζουμε πιο γρήγορα. Η ταχύτητα θέλω να είναι το χαρακτηριστικό μας στοιχείο, όπως και το ατού μας".

Δημήτρης Μπανιάς: "Σήμερα ήρθαμε ως αουτσάιντερ, είμαστε νεοφώτιστοι στην κατηγορία μας. Στόχος μας είναι να παραμείνουμε στην κατηγορία. Το Λουτράκι είναι μία πολύ έμπειρη ομάδα, οι παίκτες παίζουν χρόνια και κάποιοι είχαν συμμετοχές και στην Α1. Είναι από τους διεκδικητές της ανόδου φέτος. Δεν περιμέναμε τη νίκη. Ήρθαμε για να δείξουμε κάποια πράγματα, είμαστε πολύ ευχαριστημένοι για την νίκη. Στην αρχή αιφνιδιάσαμε το Λουτράκι, πήραμε μία διαφορά στο ημίχρονο, η οποία έφτασε τα 10 γκολ. Δεν μας περίμενε τόσο δυνατούς και ανταγωνιστικούς. Είναι μία έμπειρη ομάδα και φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς μπήκε δυνατά και μείωσε την διαφορά. Το παιχνίδι παίχτηκε στην τελευταία φάση και είχαμε την τύχη να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα".

Βασίλης Κολιούλης: "Καταρχάς θέλω να ευχηθώ καλή αγωνιστική χρονιά σε όλα τα παιδιά. Ήταν ένα παιχνίδι για το οποίο δουλέψαμε συγκεκριμένα σημεία όλη την εβδομάδα. Κάποια πράγματα βγήκαν 100% στο πρώτο ημίχρονο. Βγάλαμε άμυνες και τρέξαμε γρήγορα στην αντεπίθεση. Θεωρώ πως έτσι όπως κύλησε το ματς, κερδίσαμε άξια. Το Λουτράκι είναι μία πολύ καλή ομάδα και πιστεύω ότι θα είναι στην τελική τετράδα φέτος. Από εκεί και πέρα, εμείς συνεχίζουμε με χαμηλούς τόνους και ρυθμούς, κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι. Οι στόχοι μας με το Λουτράκι διαφέρουν".

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-2, 8-4, 9-5, 13-5, 15-8 (ημ.), 16-9, 20-13, 22-15, 24-19, 25-21, 26-25.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Κρεμόνας): Ξηρός, Τσέτσος 1, Αστέρης 2, Λάλας, Σοκόλης 1, Τριανταφύλλου 5, Διαμαντάκος, Μίχος 2, Μπανιάς, Μιχάκης 4, Οικονόμου 7, Θεοδοσόπουλος, Αρζόγλου, Σιατιρλής Κολιούλης 4, Δήμου.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Χατζηκωνσταντίνου): Βλαχογεώργος, Αικατερίνης 3, Γκίκας 1, Δημητρόπουλος, Τυφτικίδης, Καραβάς, Παλαιολόγος, Ζέρβας, Δώδας, Χριστόπουλος 3, Χατζηκωνσταντίνου Ν. 4, Χατζηκωνσταντίνου Α. 2, Βασιλειάδης 1, Ρουμελιώτης 11.